Monika Kněžková

e-mail: monika@monikaknezkova.com
e-mail uvedený v inzerci: 1anecnice@email.cz

tel: 773 514 975

www.monikaknezkova.com
Vyrobte si vlastní sýr, jogurt a další výrobky z mléka. Minimálním plusem je, že víte, co v tom sýru máte. :) Ekonomický efekt jsem zaznamenala hlavně u jogurtu, což vychází zhruba na polovic. U jogurtu je nejdražší sušené mléko, kterého přidávám cca 5-7 mírně navršených polévkových lžic do 1,5 litru studeného mléka. Ale je ho možné najít za velmi příznivé ceny (oproti kamennému maloobchodu) na internetu.....

Nemáte-li zdroj mléka přímo od chovatele, objevila jsem krabicové mléko, ze kterého lze vyrábět. Výrobce, ani obchod Vám tu nenapíši, protože, jak znám obchodníky, okamžitě by podražilo, ale poznáte ho podle krátké trvanlivosti - maximálně dva týdny.
A teď vlastní výroba jogurtu:

Ve studeném mléce rozmíchám sušené mléko a vše pak zahřeji na teplotu 40°C. Do množství cca 1,5 litru rozmíchám jeden menší bílý živý(!) jogurt. Naplním do sklenic, pořádně uzavřu - vyhovují mi zavařovací sklenice se šroubovacími víčky - a lupnu hezky do peřin (jogurtovač je v tomto případě kategorie luxus a navíc ty, co jsem viděla, jsou na dost malé množství) na cca 12 hod. Že je jogurt hotový poznáte podle hustoty a pak doporučuji ochutnání. Pokud potřebujete místo v peřinách přihřát, stačí vložit gumovou ohřívací lahev s horkou vodou (nechte jednu vrstvu dekz mezi lahví a jogurtem). To platí předevší, pokud děláte malou skleničku jogurtu. Litrová a větší nádoba si s teplem v peřinách (hezky uprostřed) vystačí sama. Takto vyrobený jogurt je sladší, než průmyslově vyrobený - moje první třílitrová várka mne doonale spletla tak, že jsem ji pod dojmen nepovedenosti celou vyhodila. Takže, je-li jogurt ještě příliš sladký a konzistenčně nepodobný jogurtu, pravděpodobně jste ho z peřin vytáhli příliš brzy - stačí ho vrátit do peřin a nechat dojít. Dobrou chuť. :)

Ps: ještě malá poznámka. Pokud do jogurtu nepřidáte sušené mléko ani smetanu, s největší pravděpodobností zůstane řídký, což je vlastně vynikající jogurtové mléko. :)
Co se výroby sýra týká, v současné době pro sebe objevuji dávno objevené. Našla jsem pro vás web s opravdu výbornými informacemi a návody.
Tu je:
Co se syrovátkou?

Syrovátky je po výrobě sýra dost veliké množství. Můžete ji pít, po síření citronem nebo kyselinou citronovou je lahodná. Můžete si ji k pití i různě ochutit. Mně však chutná jen troška té úplně čerstvé, ještě nevychlazené. Chovatelé ji pravděpodobně mohou nabídnout zvířatům. Ve městě však moc zvířat není, tak co s ní. Mně se osvědčilo syrovátku uchovávat v lahvích v chladničce (možná i v mrazničce - nemám vyzkoušeno) a postupně ji používat k zadělání těsta na chléb, pečivo a další pečení slané i sladké. Stačí jen syrovátku ohřát na max. 40°C, aby nebyla úplně ledová. :) -syrovátka místo vody dá pečivu úplně jiný rozměr. :)
Zakysanka neboli zakysaná smetana:

Zakysanku uděláte stejným způsobem jako, výše popsaný, jogurt. Jediná změna je v použitých surovinách - místo mléka použijte smetanu (12% stačí) a jako kulturu zakysanou smetanu. Dobrou chuť :)

Ps: Lučinu doporučuji dělat ze zakysanky. Vyhnete se tím jogurtové kyselosti a máte Lučinu jedna báseň. Čím tučnější smetana - tím luxusnější Lučina. V případě doma vyrobené zakysanky a smetany pořízené za výhodnou cenu Vás výsledná Lučina může vyjít dosti levně. :) - osobně jsem použila 2x 0,5l 12% smetanu (cca 18 Kč/kus), pár lžic sušeného mléka (na internetu vyjde jedna 400g krabice (rozpočítáno z (2x1kg balení) i se započítaným poštovným cca 52 Kč) a malou zakysanku (cca 13 Kč) - výsledkem je cca 500g výborné sladce neutrální Lučiny (za přibližně 60 Kč) použitelné na sladko i slano. Dobrou chuť :)
21.04.2014 19:02:40
Monika Kněžková
Zde uvádím termíny veškerých akcí na kterých tančím, či se jich účastním jiným tvůrčím způsobem. :)

Těším se na Vás Monika Kněžková
Monika Kněžková

tel: 773514975

email: monika@monikaknezkova.com
email uvedený v inzerci: 1tanecnice@email.cz
www.monikaknezkova.com

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one