Monika Kněžková

e-mail: monika@monikaknezkova.com
e-mail uvedený v inzerci: 1anecnice@email.cz

tel: 773 514 975

www.monikaknezkova.com
Jako samoživitelka s dítkem, človíček milující tvořivost a svobodu mívám po finanční stránce chvíle méně štědré, než by bylo občas dle všeobecných zvyklostí třeba. Mé středoškolské vzdělání v zemědělském směru se dlouhá léta zdálo býti zbytečné - opak je pravdou. Začala jsem experimentovat a zkoušet různá řešení, jak si zmenšit finanční zátěž i v prostředí městské aglomerace, bez možnosti pěstování plodin na zahrádce. Nápady a tipy, které mne přepadly :) , Vám tu zde uvádím. Postupně se mohou množit, některé možná i mizet. To podle toho, jak se v praxi osvědčí. :) . Přeji Vám mnoho zábavy při tomhle tvořivém a z velké části chutném živobytí. :) Monika
BYLINKY:

Pěstování bylinek v květináčích či truhlících není žádná velká novinka. Začnete li s raným výsevem a budete-li na konci vegetačního období sbírat semena, vyjde Vás jejich pěstování v druhém a následujících letech velice levně.Některé bylinky jsou trvalkami a nebo u nich lze použít vegetativní množení (např. rozdělením trsu, stonkovými řízky a pod.)
NÁDOBY NA PĚSTOVÁNÍ:

Nedostává-li se Vám dostatek truhlíků a květináčů potřebných velikostí, můžete použít různě velké krabice z pevného kartonu vyložené pevným plastovým pytlem nebo fólií (máte-li opravdu silný plastový pytel, krabice není nutná). V tomto případě je nutné použít silnější vrstvu drenáže ( např.drcený kámen), aby Vám na dně těchto improvizovaných pěstebních nádob nedocházelo k přemokření půdy a zahnívání.
PĚSTUJTE HOUBY:

Na internetu nebo v zahradnictvích si můžete pořídit hotové substráty nebo sadbu různých jedlých hub. Nejčastěji se jedná o žampiony, různé druhy hlív, shitake a pod.
Návody jsou též běžně dostupné na internetu. Houby lze běžně pěstovat v komorách (nejlépe s přístupem světla), na skříních či policích v pokojích nebo ve sklepních prostorách. Jedině malou změnu dle osobní zkušenosti doporučím - prorostlou rašelinu u žampionů neprohrabávejte. Napoprvé jsem se v této věci striktně držela návodu a celé pěstování si tak na delší dobu dost zkomplikovala.

Některé internetové obchody:
- http://www.dobrehouby.cz/
- http://jedlehouby.cz/?page=eshop&action=detail&id=41


Náprava poškozeného podhoubí:

Pokud jste podhoubí prohrabali a rostou Vám žampiony jako na níže uvedeném obrázku, není nic ztraceno. - Buďte chytřejší než moje maličkost a a žampiony zvláštních tvarů normálně zkonzumujte. :) V další vlně vám možná porostou i ty, co znáte z obchodu. :)
Žampiony

Žampiony

s poškozeným podhoubím
Žampion

Žampion

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná

Shi take

Shi take

PEČTE CHLEBA :)

Základní recept jsem objevila v knize "Jak být volný" od Toma Hodgkinsona (ta kniha je prostě boží :-D ). Nejen, že ušetříte, ale chlebík je daleko chutnější, než to, co vám prodají v supermarketu.

Potřebujete:
cca 2 kg mouky, cca 1 litr vody, balíček droždí nebo kvásek, hrst soli, hrst cukru.
Do mísy dáte něco málo přes litr teplejší vody, hrst soli, hrst cukru, rozdrobíte droždí (kvásek), přisypete cca 1kg mouky a důkladně promícháte, aby byla všechna mouka mokrá, necháte cca 1-2 hod. vykynout (čas je odhadem, kynula jsem také 4 hod., ale to už nebylo ono), po vykynutí si na pracovní plchu nasypete mouku, do ní nalijete vykynutou hmotu a opatrně promícháváte a hnětete, postupně přihazujete další mouku. Lepí těsto?
Přihoďte mouku. Ruce ulepené od těsta si nemyjte. Hnětení těsta věnujte péči a pozornost. Hotové těsto rozdělte na 6 dílů a vytvarujte z nich bochníčky. Můžete je dát na plech a nebo do hlubších pekáčků (cca 1/2 naplnit - vyhovují mi lépe, bochník je pak vyšší) a nechte na teplém místě cca 1 hod. vykynout. Pak je ve vyhřáté troubě pečte cca 30 min. (přesný čas si určete podle velikosti bochníčků a individuality vaší trouby). :)

S použitím různých druhů mouky a přidáním koření, semínek, ořechů, sušeného ovoce a jiných doplňků už pak můžete experimentovat dle vašich možností a chuti. :)

Ps: sladké koláče jsem vytvořila tak, že jsem do části nakynuté hmoty přidala přiměřené množství cukru a oleje a dále pokračovala přihazováním mouky, jako u chleba. Koláčky o průměru cca 5 cm se pečou přibližně 15 min.
chlebík1.jpg
chlebík2.jpg
chlebík3.jpg
chlebík4.jpg
MÁTE BALKON? TEDY MÁTE ZAHRÁDKU :)

Udělejte si z balkonu zahrádku pomocí truhlíků, květináčů a nebo jen plastových pytlů či papírových krabic vyložených plastovou folií. :)

Nemáte zeminu? Nevadí. Určitě ve svém okolí najdete poměrně dost zanedbaný koutek, kde si zeminu budete moci nabrat. Jen prosím, nenechávejte po sobě hluboké jámy. Někdo by si mohl ublížit.

Pokud se ve vašem okolí objevují hromádky posečené trávy (pozůstatek činnosti městských zahradníků), není zas tak složité se domluvit a vzít si tuto posečenou trávu. Můžete ji promíchat se zeminou a nebo ji prostě jen napěchovat dospod. Je to báječné zelené hnojivo. Dalším báječným hnojivem je použitá podestýlka od králičích, morčecích a jiných podobných mazlíčů. Ta vám navíc půdu okamžitě odlehčí a provzdušní. :)

Nemáte-li balkon, nezoufejte. Za okno se jistě nějaký ten truhlík, či krabice vejde. A místo muškátů si do něj zasijte třeba ředkvičky, mrkev a nebo špenát (například). :)

Mimochodem moje dcera mrkvi z obchodu moc nedá. Ale v truhlíku ji pomalu nenechá dorůst. :-D
Jo a balkon také patří k těm menším. Podlaha má plochu půlkruhu o průměru cca 2,5 - 3 m. :)
balkon3.jpg
Zahrada na

Zahrada na

balkóně rok po založení - 2014
balkon5.jpg
recyklace

recyklace

pro balkonovou zhrádku :) 2018
balkon 2015

balkon 2015

Hrušeň v dubnu
Zahrada 2014

Zahrada 2014

Máte internet? Tedy pátrejte a tvořte !!!
sušení sena

sušení sena

Máte doma býložravého mazlíčka a přitom hlavu v pejru, jak ho ukrmit? Sušte si seno doma....
Toto je úřady prozatím neschálený a absolutně dobrovolný projekt.
Chcete-li nezištně - odměnou Vám bude osobní dobrý pocit a sdílená úroda - přispět ke zlepšení společného městského prostředí, můžete sebrat odvahu a začít vysazovat vše, co kromě krásného vzhledu dává i úrodu. Vysazujte ve společném městském prostoru ovocné stromky (s ohledem na děti nejlépe zákrsky), ořešáky, ovocné keře a menší ovocné dřeviny. Můžete zkusit i jahodníky, mailnovníky, ostružiníky a jim podobné. Třeba najdete místo i pro jednoleté plodiny, jak jsou dýně, papriky, okurky, rajčata a jiná zelenina. Fantazii se v tomto ohledu meze nekladou. Tenhle projekt potřebuje jen odvahu, vytrvalost (pravděpodobně Vám několikrát vaši snahu zničí) a naprostou nezištnost ve sdílení ( tedy zůstat v pohodě, i když na vás z úrody nezůstane ani třešinka). Úmyslem je postupně vybudovat ve městě zahradu určenou všem lidem dobré vůle a čistých úmyslů, v níž se i bezdomovci naučí starat nejen o sebe, ale naučí se i dávat do společného. Situaci vidím tak, že na venkovské farmy všichni utéci nemůžeme. Tedy je třeba naše městské prostředí přetvořit tak, aby v něm bylo dobře všem a rozhodně neplatí, že když je někdo hmotně v pohodě nyní, musí být hmotně v pohodě pořád. Toto je drobnost bez velikých investic, kterou můžete naše velké lidské společenství obdarovat. Netroufáte-li si na veřejná prostranství, můžete po dohodě se sousedy začít na dvorcích vašich činžovních domů. Přeji všem odvážným mnoho úspěchů ve společném snažení.
Máte-li někdo vliv na činnost úřadů, můžete zkusit zapůsobit i v této oblasti. Příznivé změny v legislativních pravidlech by celou věc velice usnadnily. Děkuji.
Vyrobte si vlastní sýr, jogurt a další výrobky z mléka. Minimálním plusem je, že víte, co v tom sýru máte. :) Ekonomický efekt jsem zaznamenala hlavně u jogurtu, což vychází zhruba na polovic. U jogurtu je nejdražší sušené mléko, kterého přidávám cca 5-7 mírně navršených polévkových lžic do 1,5 litru studeného mléka. Ale je ho možné najít za velmi příznivé ceny (oproti kamennému maloobchodu) na internetu.....

Nemáte-li zdroj mléka přímo od chovatele, objevila jsem krabicové mléko, ze kterého lze vyrábět. Výrobce, ani obchod Vám tu nenapíši, protože, jak znám obchodníky, okamžitě by podražilo, ale poznáte ho podle krátké trvanlivosti - maximálně dva týdny.
Zde uvádím termíny veškerých akcí na kterých tančím, či se jich účastním jiným tvůrčím způsobem. :)

Těším se na Vás Monika Kněžková
Monika Kněžková

tel: 773514975

email: monika@monikaknezkova.com
email uvedený v inzerci: 1tanecnice@email.cz
www.monikaknezkova.com

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one