Monika Kněžková

e-mail: monika@monikaknezkova.com
e-mail uvedený v inzerci: 1anecnice@email.cz

tel: 773 514 975

www.monikaknezkova.com
Tak jo, inspiroval mne článek zveřejněný na slovenské internetové síti -
Na ověření a realizaci seslaného principu sama nestačím. Tak jsem se rozhodla vše zveřejnit s vírou, že se ověření a realizace chopí nějaký odvážný včelař s velkým srdcem. Povede-li se vám věc zrealizovat a vytvořit úl se dvěma silnými včelstvy, která ve vzájemné snášenlivosti a spolupráci vytvářejí přirozenou nadprodukci, pak vám budu za nějaké to dobrovolné medovo-voskové poděkování vděčná. :)
A teď samotný koncept:

1) Úl se skládá ze dvou klasických úlú a jednoho revolučního nového úlu s průběžným samovolným odběrem medu. Poměr je 1:1 (-20%) :1 v pořadí - klasický:revoluční odběrový: klasický. Zmenšení středového úlu použijte v případě, že si přejete odebírat také nějaký vosk, který budete posléze občasně a šetrně odebírat z klasických úlú, maximálně však 10% z jednoho klasického úlu za sezonu.

2) Všechnu tři úly jsou uvnitř velkou plochou propojeny. doporučuji 2/3 plochy styčné stěny. Konkrétní velikost však bude třeba vyzkoušet v praxi. Možná bude vyhovovat i menší.

3) Česno pro vylétávání a návrat včel mají pouze úly klasické v obvyklé velikosti a tvaru. Středový odběrový úl bude bez česna.

4) Klasické úly jsou koncipovány již ověřeným způsobem s vyjímatelnými mezistěnami.

5) Vnitřní koncept revolučního úlu neznám. Předpokládám, že tam bude nějaké množství stěn z kluzkého nepřilnavého materiálu nahrazující voskové mezistěny a buňky na ukládání nektaru, který pak po zahuštění samovolně stéká a vytéká odvody ven. - s tím je potřeba se seznámit

Organizace včelstev:

1) Osadit volný kombinovaný úl v jednom krajním klasickém úlu novým silným rojem se zdravou a silnou královnou (pro tu první to bude zcela jistě nejnáročnější).

2) Nechat první včelstvo rozrůst a zesílit. - Doporučuji i přikrmovat včelím medem (!) (z náhražek vám vyroste slabé včelstvo) . - Počkat do okamžiku, kdy dojde ke zplození první dceřinné královny. Tady bude třeba hodně pozornosti. Nedokážu odhadnout, zda se dceřinná královna samovolně přesune do druhé klasické části úlu, budete ji muset přemístit a nebo jestli se klasicky vyrojí. Možná bude potřeba pro začátek prvnímu včelstvu zamezit přístup do druhého klasického úlu (části celého kombinovaného úlu) a zpřístupnit ho až po umístění dceřinné královny, popřípadě celého dceřinného roje.

3) Po narozenní dceřinné královny ji umístit do druhého klasického úlu, který je součástí celého kombinovaného úlu.


4) Ideální čas narození dceřinné královny je vrcholná kondice královny první tak, aby dceřinná královna dospěla ještě za života první královny a své vrcholné kondice a zplození nové dceřinné královny (vlastně vnučky královny první) dosáhla v čase ukončení života původní první královny. Třetí královna v úle by měla mít místo a být umístěna v prvním klasickém úle, místo královny první (té původní).

5) Ideálem je na tomto principu postavená vzájemná obnova včelstev uvnitř kombinovaného úlu, kdy podnětem pro narození nové královny není roční období, ale skutečný zdravotní stav starší z královen.

Vůbec netuším, jak toto v praxi půjde zrealizovat. Možné potíže mohou být s načasováním rození královen a také se snášenlivostí daných dvou včelstev. Toto by mělo být zmírněno tím,že půjde o královnu a její dceřinnou královnu. Tudíž odhaduji i velkou blízkost feromonové komunikace mezi včelami. Předpokládám, že příbuzenství dává naději na maximální snášenlivost, ale nezastírám, že to může být i jinak.


Co se týká odběru vosku z klasických částí kombinovaného úlu, začala bych s ním, až když budou včelstva zabydlená a vyklidněná. Prováděla bych ho max 1x za sezonu a odebrala (vyměnila) bych max. 10% mezistěn z každé ze dvou klasických částí kombinovaného úlu.
Odběr medu by měl samovolně začít přirozenou cestou. Časový horizont si netroufám určit, odhaduji však během druhé sezóny. S odběrem vosku byc začala až po té, co začne samovolný odtok medu ve středové odběrové části úlu.

Vzhledem k tomu, že včeličkám po každém zásahu do jejich klasických úlů zůstane 90% toho, co vyprodukovaly a odběr ze středového odběrového úlu bude samovolně průběžný, si dovoluji mít předpoklad na postupné citelné snížení až vymizení jejich agresivity.
Budu vážně moc ráda,najde-li se odvážný včelař, který tento koncept vyzkouší. Také budu moc ráda za sdělení všech vašich zkušeností na toto téma a zpětnou vazbu. :) Z toho důvodu nechávám pod příspěvkem diskuzní prostor. Zde si můžete vyměnit vzájemné názory a zkušenosti.

Děkuji a hodně štěstí. Monika
19.02.2018 08:11:53
Monika Kněžková
Zde uvádím termíny veškerých akcí na kterých tančím, či se jich účastním jiným tvůrčím způsobem. :)

Těším se na Vás Monika Kněžková
Monika Kněžková

tel: 773514975

email: monika@monikaknezkova.com
email uvedený v inzerci: 1tanecnice@email.cz
www.monikaknezkova.com

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one